TR   EN Contact
 
 
Basın İletişim

Sağlıklı Kentler Birliği’nden Çemaş A.Ş ‘ye Ödül….

Sanayi tesislerinin çevre konusunda duyarlılığını arttırmak amacıyla iki yılda bir düzenlenen ve bu sene 40 tesisin ödüllendirildiği Sağlıklı Kentler Birliği 3. Çevreci Tesis Ödülleri töreninde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in elinden Çemaş A.Ş adına ödülü Kalite Sistem Güvence Müdürü Mehmet Oktay aldı. Başkan Türel konuşmasında ‘’Sağlıklı Kentler Birliği’nin hedeflerinin en başında ,sağlıklı kentleşmeyle halkın sağlığını korumanın ötesinde sosyal ve çevresel açıdan kapsayıcılığı ve sürdürebilirliği başarmaktır. Faaliyet gösterdikleri şehre duyarlı ve çevreye karşı sorumluluk gösteren tüm şirketlere teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum ‘’dedi.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. ve Usaş Yatırımlar Holding A.Ş. Birleşme Kararları

Işıklar Gurubunun Borsada işlem gören şirketlerinden Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. ve Usaş Yatırımlar Holding A.Ş.’nin 14 Ağustos 2017 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarında birleşme kararları onaylanmıştır.

Işıklar Holding A.Ş.'nin yönetiminde bulunduğu benzer faaliyet konularına sahip şirketlerin tek çatı altında toplanarak ölçek ekonomilerinden yararlanmaya yönelik sinerji yaratılması ve bu yolla stratejik planlama ve finansman imkanlarının etkin yönetiminin sağlanarak şirket büyümesinin sürdürülebilir kılınması amacıyla 2011 yılında uygulamaya koyduğu politikasının bir devamı olarak her ikisi de BİST’de işlem gören Işıklar Enerji ve Yatırım Holding A.Ş. ile Usaş Yatırımlar Holding A.Ş. ; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 136’ıncı maddesi ve birleşme ile ilgili diğer maddeleri, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 18, 19 ve 20’inci maddesi hükümleri, 6362 sayılı SPKn ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-23-2 numaralı Birleşme ve Bölünme Tebliğ ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde 31.12.2016 tarihli finansal raporlar esas alınarak bütün aktif ve pasifi ile kül halinde devralma yolu ile Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. bünyesinde birleşme kararları her iki şirketin 14 Ağustos 2017 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarında onaylanmıştır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş ‘YE YENİ GENEL MÜDÜR…

Çemaş DökümYönetim Kurulu, Şirketimizde Planlama ve Lojistik Müdürü olarak görev yapan Sayın Hüseyin ÖZEL’in 05.07.2017 tarihi itibarıyla Genel Müdür olarak atanmasına karar vermiştir.1989-2011 yıllarında Componenta Döküm Sanayi şirketinde sistem analisti olarak başlayan kariyerinde son 5 yılda Üretim Müdürlüğü,2011-2015 yıllarında ise Hema Metal A.Ş. de Planlama ve Lojistik Müdürü olarak görev yapan Sayın Hüseyin Özel ,Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ,Endüstri Mühendisliği 1987 mezunudur.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş. Dsi Adatepe Barajı Sulaması 1.Kısım İnşaatı Projesi Sözleşmesini İmzaladı...

25.08.2015 tarihinde Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş.(%50 pilot ortak) ve İntekar Yapı Tur.Elekt.İnş.San.ve Tic. A.Ş. (%50 ortak) iş ortaklığıyla alınan projeye DSİ adına Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Kaya Yıldız, Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş. adına Genel Müdür Bülent Çandır imza attı. Kahramanmaraş ili Afşin, Elbistan, Göksun ilçelerini kapsayan borulu sulama şebekesinin ve sanat yapılarının inşaatlarının teslim süresi, yer tesliminden itibaren 720 gün ve işin bedeli 244.558.321,48 TL’dir.

   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hayri Ercan GÜRELLİ, 27 Nisan 2015 tarihinde , Işıklar  Holding A.Ş   bünyesinde  CFO "Finans Koordinatörü" olarak göreve başlamıştır..

Hayri Ercan GÜRELLİ, 27 Nisan 2015 tarihinde , Işıklar Holding A.Ş bünyesinde CFO "Finans Koordinatörü" olarak göreve başlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nin İşletme bölümünde Lisans ve Türkiye Cumhuriyet Tarihi bölümünde Yüksek Lisans eğitimi alan Gürelli , Finansbank’da 20 yıl süren bankacılık kariyerinin ardından Banka Kombetare Tregtare Kosova ‘da Genel Müdürlük, Ekspo Faktoring de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.. Gürelli evil ve 2 çocuk babasıdır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Faruk Bostancı Enerji Piyasaları İşletme A.Ş (EPİAŞ) ‘ye Yönetim Kurulu Üyesi Olarak Atandı..

Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. Sermaye Piyasası, Yatırımcı İlişkileri ve Kurumsal Yönetim Koordinatörü Sayın Faruk BOSTANCI, Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş.'nin iştiraki Global Elektrik Enerjisi Üretim A.Ş'nin kurucu ortakları arasında yer aldığı Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ)'ye 18 Mart 2015 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇEMAŞ TEVSİ YATIRIMI DEVREYE ALINMIŞTIR

Çemaş üretim kapasitesini % 75 arttıracak ve ürün yelpazesini büyüterek yeni pazarlara hitap edebileceği teşvik belgeli tevsi yatırımı tamamlanarak devreye alınmıştır.

Metal ergitme kapasitesini % 75 arttıracak olan 6 ton/saat kapasiteli, dubleks çalışan indüksiyon ocağının devreye alınmasından sonra, 900x750x300 ölçülerinde ve 7.600 ton/yıl kapasitede tam otomatik yatay kalıplama hattı da devreye alınmıştır..Çemaş parça üretim kapasitesini % 75 arttıracak olan yeni hat ile yapılabilecek parça büyüklüğü de 80 Kg’dan 200 Kg’a yükselecektir.

Yatırımın tamamlayıcı unsurları olan Otomatik döküm arabası,Vibrasyonlu ocak şarj arabası da devreye alınmıştır.

Bu yatırım sayesinde Çemaş mevcut müşterilerinin daha büyük ebatlı parçalarını da yapabilir duruma gelmektedir.Ayrıca yüksek hassasiyetli kalıplamadan dolayı ürün kalitesi de artmış olacaktır.

çemaş

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BİRLEŞME SONRASI IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş.'NDE YENİ ATAMALAR

Işıklar Grubu Şirketlerinden BİST'de işlem gören ve Holding şeklinde örgütlenmiş aynı faaliyet konusuna sahip iki Şirketi Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. ile Işıklar Yatırım Holding A.Ş.'nin Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. bünyesinde birleşme işlemi tamamlanmıştır.

Birleşme sonrası Işıklar Yatırım Holding bünyesinde görev yapan Sn. Sırrı Gökçen Odyak Şirket Genel Müdürlüğü'ne , Sn. Ahmet Lütfi Göktuğ Mali İşler Müdürlüğü'ne atanmıştır.

Sn. Sırrı Gökçen Odyak İzmir doğumludur. Liseyi West Chester High School (A.B.D.) da bitirmiştir. 1970 yılında University of Strathclyde (İskoçya)'dan Gemi İnşa Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1974 yılında katıldığı IŞIKLAR Grubunda mühendislikten başlayıp, üst kademe yöneticiliğe uzanan bir kariyer yapmıştır. IŞIKLAR Grubunun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği görevini yapan Sn. Sırrı Gökçen Odyak, en son olarak Işıklar Yatırım Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

Sn Ahmet Lütfi Göktuğ İstanbul doğumludur. Orta öğrenimini 1976 yılında Bakırköy Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olmuştur. 1986-2003 yılları arasında çeşitli şirketlerde Mali İşler Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra 2003 yılında Işıklar Grubu şirketlerinden Işıklar İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A .Ş. 'de Mali işler Müdürü olarak göreve başlayan Sn.Ahmet Lütfi Göktuğ 03.12.2007 tarihinden itibaren Işıklar Yatırım Holding A.Ş.' de Mali İşler Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

Yönetim Kurulu Başkanı Sn Rıza Kutlu Işık, bugüne kadar verdikleri hizmetlerden dolayı Işıklar Enerji ve Yapı Holding Genel Müdürü Sn.Serdar Nuri Eser'e ve Mali İşler Müdürü Sn. Dilek Bodur'a teşekkür ettiğini belirterek yeni organizasyonun hayırlı ve başarılı olmasını dilemiştir.

Birleşme sonrası oluşan yeni yapı ile Işıklar Grubunun başta enerji, inşaat, ambalaj ve döküm şirketleri olmak üzere tüm şirketleri tek çatı altında toplandığını belirten Sn. Rıza Kutlu Işık, yeni yapının Grubun günümüz rekabet koşullarında karar almasını kolaylaştıracağını , operasyonların daha yalın bir hale geleceğini, finansal kaynakların daha verimli kullanılmasına olanak tanıyacağını ve kurumsal yönetim uygulamaların daha etkin bir işleyişe kavuşmuş olacağını ifade etmiştir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IŞIKLAR GRUBU BİST’deki ŞİRKETLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR.

Işıklar Holding yönetiminde bulunduğu şirketlerin tek çatı altında toplayarak ölçek ekonomilerinden yararlanmaya yönelik sinerji yaratılması ve bu yolla stratejik planlama ve finansman imkanlarının etkin yönetiminin sağlanarak şirket büyümesinin sürdürülebilir kılınması amacıyla; 2011 yılında başladığı grup içinde birleştirme yoluna gitme stratejisine bir yenisi daha ekledi. Bu kapsamda BİST’de işlem gören ve Holding şeklinde örgütlenmiş aynı faaliyet konusuna sahip iki Şirketini Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. ile Işıklar Yatırım Holding A.Ş.’yi, Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. bünyesinde Işıklar Yatırım Holding A.Ş’yi bütün aktifi ve pasifi ile kül halinde devralmak suretiyle 31.12.2013 tarihli bilançolarla birleştirilmesine. ilişkin olarak SPK’dan gerekli onayı almış bulunuyor. Birleşmeye taraf her iki Şirketinde halka açık olması nedeniyle yatırımcıların herhangi mağduriyet yaşamaması amacıyla SPK Mevzuatın uygun olarak Şirketlerin birleşme işleminin onaylanacağı Genel Kurullar da “ayrılma hakkı” kullandırılmasına olanak sağlanıyor. Bu birleşme sonucunda özellikle grubun finansman imkanlarının genişleyeceği ayrıca her iki şirketin ortakları ile yatımcılar için farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerinde bir araya gelmesi ile daha spesifik Holding yapısından gerçek anlamada Grubu temsil eden bir yapıya geçilmiş olunacak. Bu yeni yapıda Işıklar Grubunun başta enerji, inşaat, ambalaj ve döküm şirketleri olmak üzere tüm şirketleri tek şirket altında yer almış olacaktır. Bu yeni yapı hem mevcut ortaklar hem de yeni yatırımcılar açısından risklerin dağıldığı seçeneklerin arttığı bir konuma gelecek. Grubun farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin tek bir şirket altında toplanması ağırlıklı tek faaliyete bağlı olma durumunda özellikle dönemsel dalgalanmalardan kaynaklanan riskleri elimine edilmesini sağlayarak Şirket’i daha istikrarlı bir mali ve yönetsel yapıya kavuşturacağı düşünülmektedir. Bu birleşme ile rekabet koşullarında karar almak kolaylaşacak, operasyonlar daha yalın bir hale gelecek, finansal kaynaklaınr daha verimli kullanılmasına olanak tanınacak, yeni yatırımcılar kazanılarak, kurumsal yönetim uygulamaları daha etkin bir işleyişe kavuşmuş olacaktır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Işıklar Grubu BİST’deki Şirketlerinin 2013 Yılı Faaliyetlerinden Memnun!

BİST’de bugün itibariyle payları işlem gören 5 şirketi bulunan Işıklar Holding yetkilileri 2013 yılı mali tablolarının kamuya duyurulmasından sonra yaptıkları değerlendirmelerde; genel olarak şirketlerinin ulaştıkları aktif büyüklüğü, özkaynak ağırlıklı mali yapıları ve sürdürülebilir karlılık noktalarında olumlu gelişmeler kaydettiklerini ve gelinen noktadan memnun olduklarını açıkladılar. Yine 2013 yılında grup olarak sermaye piyasalarından fon toplamadan başta HES projeleri olmak üzere yatırımların öz kaynak ve borçlanma yolu ile finansmanına ağırlık verdiklerini, bunun da özellikle küçük yatırımcıların düşünülerek yapıldığını belirttiler. Ayrıca pay senetleri işlem gören şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurulu’nun kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde hareket ettiğini bunun Grubun halka açık olmayan diğer şirketlerine de etkisinin olduğunu bu şekilde Kurumsallaşma yönünde de önemli bir yol alındığını ifade ettiler.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TİSK 25.GENEL KURULU YAPILDI

2013 yılı Aralık ayı’nda 25.si düzenlenen,  Türkiye İşveren Sendikaları Genel Kurulu seçimleri  sonucunda, Işıklar Holding A.Ş. ve Kağıt İşveren Sendikası  yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık  Kağıt İşveren Sendikasını temsilen TİSK Yönetim Kurulu’na seçilmiştir. Yönetim Kurulu Başkanlığına 4 .kez seçilen Tuğrul Kudatkobilik yaptığı açıklama da ‘’Türk Sanayii’nin yeni bir atılım yapma mecburiyetinde olduğu bir devrede TİSK çok genç ve dinamik bir Yönetim Kurulu’na kavuşmuştur..TİSK olarak yeni dönemde hedefimiz ülkemizi orta gelir tuzağından çıkarmak için büyük bir sanayi hamlesi yapmaktır. ’’ dedi

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Haber Bülteni -  26.09.2012

   


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

“JCB Yönetim Kurulu Başkanı Sır Anthony Bamford ve Işıklar Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık,
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e misafir oldu”

 

17 - 19 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’yi ziyarete gelen JCB’nin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Sir Anthony Bamford ziyaretinin
son gününde Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık, SİF İş Makinaları ortakları STFA ve Işıklar Holding üst düzey yöneticileri
ve JCB üst düzey yöneticileri ile birlikte, İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Resim 1
Resim 2
Resim 3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dokuma Etiket Üreticileri Derneği yazılı basın organı Etider Dergisi' nde hakkımızda çıkan haber

         


 

 

  
Her hakkı saklıdır. Metemteks Sentetik İplik San Tic. A.Ş © 2011
Çubuklu Mah.Yakut Sok.No:3 K:2 Eryılmaz Plaza Kavacık-Beykoz / İSTANBUL
Tel : +90 (216) 537 00 85 | Fax : +90 (216) 537 00 88 | sales@metemteks.com.tr
Gizlilik Koşulları | İletişim